Když se podaří najít rovnováhu mezi minulostí stavby a současnými potřebami rodiny, vznikne moderní dům s tradičními prvky

Date:

Liboc, část Prahy 6, má skvělou polohu, díky které se stala vyhledávanou k bydlení. Nachází se totiž poblíž přírody a zároveň má dobré spojení s centrem města. Na svažujícím se pozemku na nároží ulic V domcích a Pod Hvězdou se nacházela stavba z 19. století. Později byla v průběhu 20. století různorodě upravována přístavbami. Tento dům byl předmětem rekonstrukce, kterou realizovali architekti Pavel Hnilička a Ondřej Smetana.

Základem domu je hlavní obytná jednopodlažní hmota s půdorysem obdélníku, ke které byl později přistavený objekt se suterénem využíván jako stáj. Delší průčelí obytné části domu směřovalo do ulice V domcích, od cesty ho dělila oplocená předzahrádka. Hospodářská část stavby s krytým vjezdem kopírovala hranici pozemku směrem k ulici Pod Hvězdou.

V průběhu let byla hlavní stavba ještě živelně doplněna různorodými přístavbami. Jelikož objektu celá desetiletí chyběla údržba, výrazně chátral a vlivem zatékání a destrukce nosných konstrukcí se dostal za hranici své životnosti. Nezbývalo nic jiného, ​​jen starou stavbu zbourat a na jejím místě postavit nový dům.

Moderní novostavba v tradičním stylu
Dům stojí na stejném půdorysu, ve tvaru písmene L umístěného na hranu pozemku. Zdroj: Pavel Hnilička Architects+Planners

Novostavba s odkazem na tradice
Na místě původní stavby architekti navrhli částečně podsklepený dvoupodlažní dům. Zapracovali do něj však i odkaz na původní stavbu. Stojí na stejném půdorysu, ve tvaru písmene L umístěného na hranu pozemku. I průčelí hlavní hmoty domu zůstalo na původním místě a jasně vymezuje charakteristický prostor piazzetty na křižovatce ulic.

Kratší průčelí podél ulice Pod Hvězdou je oproti původnímu stavu posunuto dovnitř pozemku. Je tvořeno podlažím vystupujícím ze svažitého terénu s jednopodlažní nástavbou. Rovněž zůstalo zachováno i umístění vjezdu na pozemek. V místě původního vstupu na pozemek z ulice V domcích dnes stojí zahradní branka.

Nejlépe jsou dětské pokoje, denní zóna prochází ven v podobě terasy
Jak je řešena dispozice? „Na prvním nadzemním podlaží, v úrovni horní zahrady se nachází pobytová část domu s kuchyní a obývacím prostorem, ložnicí rodičů a pokojem pro hosty. Navazuje na ni terasa. Na nejvyšším podlaží jsou umístěny ložnice dětí.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Náhradní díly na žaluzie koupíte na Spravaoken.cz, stačí si vybrat

Aby nám bylo v interiéru co nejlépe, je potřeba, abychom...

Jak využít naplno prostor šatní skříně

Jak čas plyne, je snadné naplnit svůj šatník starým...

Jak vybrat vhodnou plechovou střešní krytinu?

Stavíte dům a rozhodli jste se pro plechovou střešní...

Solární kolektory – ekologické a úsporné řešení pro ohřev vody

Solární kolektory představují moderní a šetrné řešení pro ohřev...