5 pravidel pro správné pojištění chaty a chalupy

Date:

Chataření je česká specialita. Podle odborníků je dokonce každý pátý dům v zemi určený k rekreaci. Až 40 % lidí je dokonce nejspokojenějších, když můžou letní dovolenou trávit právě na chatě nebo chalupě. Pokud patříte mezi majitele víkendového obydlí, podívejte se na několik pravidel, jak na co nejlepší pojištění nemovitosti.

Prozkoumejte nejčastější rizika při pojištění chaty a chalupy

Dejte si pozor, abyste měli rekreační nemovitost pojištěnou na ta správná rizika. Mezi ta nejčastější, která pojišťovny do smlouvy standardně zahrnují, patří:

  • živelní pohromy
  • vloupání
  • vodovodní škody
  • přepětí
  • vandalismus

Dalšími riziky ale může být například podpětí v elektrické síti, případně poškození zvěří – například hlodavci nebo lesními zvířaty. Při výběru rizik proto myslete nejen na hodnotu, ale i na lokalitu své nemovitosti.

Ideálně si nechte poradit od odborníka, který se v oboru pohybuje. Pomůže vám vybrat to nejvýhodnější pojištění, které vám pokryje vše důležité.

TIP: Pro základní srovnání pojištění chaty už nemusíte nikam chodit. Přehled snadno získáte online.

Pojištění nemovitosti proti povodním: pozor na povodňové zóny

Některé oblasti jsou na povodně náchylnější než jiné. Pro správné pojištění je proto důležité určit, jak daleko to máte od domu k vodnímu toku, jak vysoko nad řekou nebo potokem je chata položená, případně jestli jsou v místě protipovodňové zábrany.

V Česku podle těchto kritérií rozlišujeme celkem 4 povodňové zóny:

  • 1. povodňová zóna: zanedbatelné riziko povodně
  • 2. povodňová zóna: nízké riziko povodně
  • 3. povodňová zóna: střední riziko povodně
  • 4. povodňová zóna: vysoké riziko povodně

TIP: Víte, jaký je rozdíl mezi povodní a záplavou?

  • Povodeň = rozlití vodního toku nebo nádrže z břehů
  • Záplava = zaplavení oblasti například při dešti nebo tání sněhu

Pojištění nemovitosti proti požáru: nepodceňujte své okolí

Spousta chat i chalup se vytápí pomocí krbu nebo kamen. Na pojištění proti požáru proto nejspíš nezapomenete. Myslete ale i na samostatně stojící stavby na pozemku – stodoly, garáže a jiné přístřešky. Často pro ně totiž platí jiné podmínky než pro hlavní nemovitost.

Pokud máte chatu například v zahrádkářské osadě, je potřeba myslet i na sousedy. Kdyby se od vás požár rozšířil k nim, odpovídáte za škodu na jejich majetku. Stejné je to ale například i s lesem, který chytne kvůli požáru ve vaší chatě. Pro takové případy je dobré si sjednat ještě pojištění odpovědnosti z držby nemovitosti.

Nezapomínejte na pojištění domácnosti

Samotné pojištění nemovitosti vám pokryje jen škody na stavbě jako takové. Pokud chcete chránit i vnitřní vybavení chaty nebo chalupy, sjednejte si navíc i pojištění domácnosti. Do toho spadá jak nábytek a spotřebiče, tak oblečení a další cennosti. Běžně si můžete sjednat pojištění proti řádění živlů nebo zlodějů.

Dbejte na správné zabezpečení domu

Aby vám pojišťovna uznala škodu při vykradení chaty nebo chalupy a zahájila pojistné plnění, musíte doložit, že byla nemovitost řádně zabezpečená. Každá pojišťovna má přitom nastavené trochu jiné podmínky a požadavky. Některé stačí běžný zámek, další vyžaduje bezpečnostní kování nebo mříže na oknech.

Vždy ale platí, že by zloděj měl při vniknutí do domu překonat nějakou překážku. Při pootevřeném okně nebo nezamčených dveřích máte zkrátka smůlu.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Prodej nemovitosti s odborníkem je snadný a bezproblémový

To, co na první pohled vypadá jednoduše, bývá ve...

Rekonstrukce bytu v Praze i Brně: Kompletní řešení na klíč

Přemýšlíte o tom, jak vdýchnout nový život vašemu bydlení...

Kamenná dlažba bude ozdobou interiéru i okolí vaše domu na mnoho let

Jestliže kupujeme dlažbu, a je jedno, zda bude položena...