Banánovou slupku nevyhazujte! Udělejte z ní hnojivo na květiny

Date:

Banány nemají rády jen opice, ocení je i květiny. Konkrétní banánové slupky, které mají hned několik blahodárných účinků na pokojové a zahradní květiny. Jejich vliv na rostliny testovali také vědci. Z jejich pokusů vyplynulo, že banánová slupka opravdu výrazně podporuje růst a zvyšuje úrodnost rostlin.

Banánová slupka

Banány mají vysoký obsah draslíku, fosforu, vápníku, hořčíku a dalších minerálních látek, které podporují kvetení a posilují kořenový systém rostlin. Jejich využití je ekologické, protože dokážeme zužitkovat a snížit odpad. Na výrobu hnojiva upřednostníme bio banány, které před použitím důkladně omyjeme teplou vodou. Existuje několik způsobů, jak z banánové slupky udělat hnojivo na květiny.

Hnojivo na květiny ze sušené banánové slupky

Banánové slupky můžeme vysušit několika způsoby. Nejjednodušším a levným je nechat je vysušit přirozenou cestou. Sušení urychlíme, pokud vnitřní stranu banánové slupky umístíme směrem nahoru. Dalším způsobem je sušení v troubě nebo sušičce na ovoce. Slupky sušíme při nízkých teplotách, přibližně na 60 stupňů, v závislosti na výkonnosti trouby. Sušení trvá přibližně 6 hodin.

Po důkladném usušení slupky rozmixujeme mixérem nebo kávovým mlýnkem. Hotový prášek aplikujeme do půdy hrnkových a zahradních květin. Děláme to však tak, abychom ho nenasypali v blízkosti kořenů. Banánový prášek by je mohl spálit. V případě, že ještě nemáme zasazené květiny, prášek vmícháme do zeminy a necháme odstát asi týden, aby půda vstřebala všechny užitečné látky.

Sušené banánové slupky

Tekuté hnojivo na květiny z banánové slupky

Slupky z banánů nakrájíme, vložíme do sklenice s víkem a zalijeme vlažnou vodou. Zavřeme a necháme v pokojové teplotě minimálně 1 a maximálně 3 dny.

Výluh smícháme s vodou v poměru 1:5 (1 díl výluhu a 5 dílů vody), přecedíme, nalijeme do rozprašovače a aplikujeme na listy květů, nebo použijeme jako zálivku. Listy a květiny nestříkáme během přímého slunečního záření. Používáme jej jednou týdně. Tento výluh je vhodný k okamžitému použití, není určen ke skladování. Postřik z banánové slupky je zároveň ekologickým a účinným prostředkem, jak se zbavit mšic. Tím banány doslova smrdí.

Výluh z banánových slupek

Banánové smoothie jako hnojivo na květiny

Banánové slupky rozmixujeme s vodou tak, aby se vytvořila hustá hmota. Směs je vhodné vmíchat do zeminy, kterou plánujeme použít pro výsadbu květin a rostlin. Máme-li více banánových slupek, které bychom nemohli použít hned, velkou výhodou smoothie je, že jej můžeme zamrazit.

Tip:

Banánovou slupku můžeme použít doslova jako prachovku. Je skvělá i pro vnější péči o květiny. Vnitřní stranou slupky setřeme z listů prach a jiné nečistoty. Navíc se budou takto vyleštěné listy krásně lesknout.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Náhradní díly na žaluzie koupíte na Spravaoken.cz, stačí si vybrat

Aby nám bylo v interiéru co nejlépe, je potřeba, abychom...

Jak využít naplno prostor šatní skříně

Jak čas plyne, je snadné naplnit svůj šatník starým...

Jak vybrat vhodnou plechovou střešní krytinu?

Stavíte dům a rozhodli jste se pro plechovou střešní...

Solární kolektory – ekologické a úsporné řešení pro ohřev vody

Solární kolektory představují moderní a šetrné řešení pro ohřev...