Máte v zahradě buddleji? Chcete-li, aby krásně kvetla, je třeba ji právě teď takto oříznout

Date:

Správný řez není jen věcí vhodné techniky, ale také akurátního načasování. A to může být každý rok trošku jiné, dle aktuálního průběhu počasí.

Máte v zahradě buddleji? Chcete-li, aby krásně kvetla, je třeba nyní ji právě teď takto oříznout

Správný termín, kdy dřeviny v zahradě řezat, je základní předpoklad zdravého růstu, ale také kvetení či plození. Pokud okrasné keře necháme bez řezu, mohou „přerůst“ místo, které jsme jim určili.

Přestože nové výhony s listy, které každý rok vyrůstají, jsou důležité pro tvorbu „stavebních látek“ pro další růst rostliny, neřezaná dřevina je stále vyšší a širší, samozřejmě do konečných rozměrů, typických pro ten který druh či kultivar. Když se keř dostane do tohoto stadia, výrazně klesá jeho produkce květin, plodů a z dřeviny se stává hustá síť neproduktivních větví.

S pravidelným a vhodným řezem jednak udržíme keře v přiměřené velikosti, ale také maximalizujeme tvorbu květů, listů, barevných výhonů nebo plodů. Po řezu mimo sezónu, kdy na seříznutém keři zůstane relativně málo poupat, rostlina upřejí svou energii na ponechané, jakož i na tvorbu nových poupat. Výsledkem je intenzivní růst.

Od března do začátku dubna řežeme keře kvetoucí v létě, například budleji, ale i keře pěstované pro barevnou kůru, krášlicí zahradu v zimním období, jako jsou dříně, nebo dřeviny pěstované pro velké listy během léta, jako jsou katalpa a paulovnia.

Žena řeže buddleji

Jak seříznout motýlí keř

Budleje (Buddleja davidii), přezdívaná motýlí keř, je populární pro velké množství soukvětí, objevujících se na větvích od léta až do podzimu, jejichž nektar přitahuje motýly. Je dostupná s květinami v různých barvách od bílé přes růžovou, levandulově modrou až po červenofialovou a fialovou. Bez řezu může dorůst až do výšky 7 metrů, přičemž ve výšce očí bude převažovat hustá změť tenkých větviček a netypicky malá soukvětí budou zejména na vrcholu rostliny, kam nedovidíme.
Když ji však nyní hluboce seřízneme, nové výhony vyrostou do výšky maximálně tří a šířky dvou metrů. Květenství budou velká a dobře viditelná. Při nižším kultivaru ‚Nahno Blue‘ můžeme po řezu počítat s výškou do cca 1,5 metru.

Ale pozor, některé druhy budlí neřežeme teď, ale až po odkvětu. Příkladem je keř s převislým tvarem – budleje střídavolistá (B. alternifolia). Květy se jí tvoří na konci jara a začátkem léta na výhonech z loňského roku. Pokud bychom ji seřízli v tomto období, odstranili bychom většinu květních poupat. Podobně nyní neřežeme ani u nás zatím málo pěstovanou budleji kulovitou (B. globosa), jejíž světle oranžová květenství uspořádaná ve tvaru kuliček kvetou v květnu a červnu na koncích loňských větviček. Poslední dvě zmiňované buddleje vůbec neřežeme hluboko, místo toho v polovině léta odstraníme těsně nad půdou několik nejstarších větví.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Náhradní díly na žaluzie koupíte na Spravaoken.cz, stačí si vybrat

Aby nám bylo v interiéru co nejlépe, je potřeba, abychom...

Jak využít naplno prostor šatní skříně

Jak čas plyne, je snadné naplnit svůj šatník starým...

Jak vybrat vhodnou plechovou střešní krytinu?

Stavíte dům a rozhodli jste se pro plechovou střešní...

Solární kolektory – ekologické a úsporné řešení pro ohřev vody

Solární kolektory představují moderní a šetrné řešení pro ohřev...