Jak vybrat vhodnou plechovou střešní krytinu?

Date:

Stavíte dům a rozhodli jste se pro plechovou střešní krytinu? Tím vaše rozhodování ale nekončí. I mezi jednotlivými plechovými střešními krytinami jsou drobné rozdíly a každý typ má své výhody a nevýhody.

Přečtěte si článek, v kterém vám poradíme, jak vybrat vhodnou plechovou střešní krytinu právě pro vaši střechu.

Výhody plechových střešních krytin

Obecně bychom rádi uvedli některé výhody plechových střešních krytin, které mají v porovnání s jinými druhy střešních krytin. Jde hlavně o to, že:

 • plechové krytiny jsou trvanlivé, odolné a mohou vám bez výrazného opotřebení sloužit mnoho let
 • plechové krytiny jsou vysoce odolné proti povětrnostním vlivům
 • plechové krytiny se snadno a rychle instalují
 • plechové krytiny jsou lehké, snižují se náklady na dopravu i jejich uskladnění
 • plechové krytiny jsou k  dispozici v široké škále barev a vzorů a vy si tak můžete vybrat tu, která se vám líbí nejvíce
 • plechové krytiny jsou vysoce recyklovatelné, což je přínosné pro životní prostředí

Tip: Víte, jak se starat o střechu domu?

Druhy plechových střešních krytin

Nyní se pojďte společně s námi podívat na několik druhů plechových střešních krytin, které jsou na trhu k dispozici. Jednotlivé plechové krytiny se od sebe liší svým vzhledem, odolností, izolací i dalšími vlastnostmi. Každý z těchto druhů má své výhody a nevýhody.

Věříme, že právě přehled jednotlivých plechových krytin by vám mohl pomoci rozhodnout se vybrat plechovou střešní krytinu na vaši střechu.

Falcované plechy

Falcované plechy jsou plechové krytiny, které jsou zpracovány specifickou technikou nazvanou falcování. Ta spočívá v ohýbání plechů na přesně vymezených místech pomocí falců a vytváří tak charakteristické drážky na plechové krytině.

Falcované plechy jsou oblíbené zejména pro svou trvanlivost, odolnost proti požáru i povětrnostním vlivům a estetický vzhled. Nejlépe tato krytina vypadá na tradičních a historických stavbách, ale neznamená to, že byste ji nemohli využít na moderních objektech.

Naopak nevýhodou může být finanční nákladnost falcovaného plechu. Ten je obvykle dražší než jiné materiály. Na trhu je poměrně omezena také barevná nabídka falcovaných plechů.

Trapézové plechy

Trapézové plechy jsou plechovou střešní krytinou a jsou charakteristické trapézovými drážkami na povrchu. Jedná se o jednu z nejčastěji používaných plechových krytin, protože trapézový plech je velmi odolný vůči dešti, sněhu i silnému větru. S použitím vhodné izolace je možné dokonce snížit zvýšenou hlučnost, kterou plech produkuje během silného deště.

Na rozdíl od falcovaných plechů jsou trapézové plechy dostupné v širokém spektru barev a můžete si tak vybrat tu, která odpovídá vašim preferencím.  Nevýhodou mohou být opět vyšší pořizovací náklady.

Dvoustěnné plechy

Dvoustěnné plechy jsou vytvořeny ze 2 vrstev oceli nebo kovu a jsou spojeny dohromady speciální technikou. Výhodou je jejich snadná instalace, pevnost a vysoká izolační schopnost. Dobře také odolávají korozi.

Nevýhodou může být jejich váha, obvykle jsou těžší než jiné typy krytin, což může zvýšit náklady na dopravu a instalaci. Dvoustěnné plechy jsou k dispozici na trhu v omezeném počtu velikostí a tvarů.

Modulární plechy

Modulární plechy jsou vyrobeny tak, aby mohly být jednoduše poskládány do různých vzorů. Tyto plechy se tak dají skládat do určitých tvarů, které se potom jako modulární vzor objevují na krytině.

Výhodou je jejich vysoká estetická hodnota, tyto plechy nabízí zajímavé a unikátní designové prvky a mohou se hodit pro různé typy objektů. Díky přesnému střihu plechů se také výrazně snižuje množství odpadu při instalaci.

Tip: Znáte fenomén zelených střech? Ty podobně jako modulární plechové krytiny mají přidanou estetickou hodnotu a mohou vaši střechu povznést na novou úroveň.

Páskované plechy

Páskované plechy na svém povrchu mají tenkou vrstvu kovu, nejčastěji, zinku, aby se zvýšila jejich odolnost vůči korozi. Snadno se instalují a nevyžadují téměř žádnou údržbu.

5 tipů, jak vybrat vhodnou plechovou střešní krytinu

Pokud přemýšlíte, podle jakých kritérií vybrat střešní krytinu, tady je pro vás 5 faktorů, na které hledět u jednotlivých typů plechů.

 1. Materiál plechové střešní krytiny může mít různou kvalitu a trvanlivost v závislosti na jeho tloušťce a povrchové úpravě. Zvažte proto, jak dlouho chcete, aby plechová krytina vydržela a vybírejte podle toho i materiál.
 2. Vybírejte podle designu, který se vám k vaší střeše nejvíce hodí.
 3. Zvažte, jak často chcete věnovat čas údržbě střešní krytiny. Některé typy jsou více náročné na údržbu, než jiné.
 4. Různé typy plechů se hodí pro různé klimatické podmínky, je proto důležité zvážit, jaké počasí a klimatické vlivy krytina zvládne ustát.
 5. V neposlední řadě vybírejte také podle cenové dostupnosti.

Alena Mrvíková, Specialista na optimalizaci webů – Naučte se, jak nastavit základní SEO on page faktory na svém webu

Obrázky:

https://www.freepik.com/free-photo/high-angle-beautiful-roof-wooden-house_24489330.htm#query=metal%20roof&position=4&from_view=search&track=ais
https://www.freepik.com/free-photo/long-shot-man-working-roof_11105953.htm#query=roof%20building&position=1&from_view=search&track=ais
- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Náhradní díly na žaluzie koupíte na Spravaoken.cz, stačí si vybrat

Aby nám bylo v interiéru co nejlépe, je potřeba, abychom...

Jak využít naplno prostor šatní skříně

Jak čas plyne, je snadné naplnit svůj šatník starým...

Solární kolektory – ekologické a úsporné řešení pro ohřev vody

Solární kolektory představují moderní a šetrné řešení pro ohřev...

Nesnášíte vedro a dusno? Pořiďte si na terasu bioklimatickou pergolu

Nejen v interiérech, ale také venku je nám během parných...